
Сублуксация на симфизата
Въпрос: Искам да разбера какви са причините за появата на сублуксацията. Може ли да се предотврати и ако вече е възникнал проблемът, как да се облекчи състоянието? Ще се отрази ли това на последващо раждане?
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
Въпрос: Искам да разбера какви са причините за появата на сублуксацията. Може ли да се предотврати и ако вече е възникнал проблемът, как да се облекчи състоянието? Ще се отрази ли това на последващо раждане?
Медиците ни са обучавани и работят с убеждението, че всеки друг вариант е едва ли не опасен за бебето и противопоказен за успешното раждане. В много страни по света се практикуват различни пози за раждане, много по-щадящи и удобни за мама и бебе.
Именно раждането в пози, различни от хоризонталната, трябва да се възприемат за нормални и традиционни. Това са начините, по които са раждали жените в продължение на хиляди години. Народите на Север, в Средна Азия, в много страни из Африка, Южна Америка, Азия, както и в Мексико и в Китай и до сега се смята за нормално жената да роди права, клекнала, на четири крака или седнала на специален родилен стол. А в началото на миналия век част от чеиза на холандската невеста бил подобие точно на такъв стол за раждане.
Нашите предци са осъзнали, че жената не бива да лежи не само по време на разкритието, а и на финалната права, когато позицията на майката трябва да улеснява максимално излизането на бебето.
Защо изобщо са се променили тези естествени практики? Новата „мода” да се ражда в легнало или полулегнало положение се е зародила във Франция през XVIII век, когато се появили мъже лекари, които започнали да изместват акушерките. Промяната настъпила постепенно, но не заради някакво медицинско доказателство, а просто, защото на лекарите им е по-удобно да извършват своите манипулации, когато жената е легнала.
Има и друга жълта версия за новата тенденция, според която модата да се ражда легнала се появила в следствие капризите на крал Луи XIV, който държал да му е удобно да наблюдава раждането на децата си от неговите фаворитки.
Лежейки по гръб дискомфортът и болката са по-силни, тъй като тежестта на бебето и матката ляга върху гръбначния стълб и важните кръвоносни съдове, нарушава се нормалното кръвообръщение, а от там и количеството кислород, което достига до бебето.
Освен всичко това раждането се забавя, поради неблагоприятната хоризонтална поза, увеличава се вероятността от употребата на стимулиращи контракциите медикаменти, както и на болкоуспокояващи.
Съвсем естествено опитните акушерки биха могли да спестят тези мъчения, като помогнат на бременната да следва интуицията си, да заема позите, в които я боли по-малко и как да подпомогне раждането, като в изправено положение използва земната гравитация и тежестта на бебето, които могат да са много по-ефективни и безболезнени от безсмислените викове „Напъвай!”.
За да се вслушаш в тялото си и да следваш сигналите му са нужни истинско спокойствие, никакъв страх, релаксация и спокойна атмосфера около родилката. Понякога се оказва, че именно в полулегнало положение раждането протича най-добре, но това трябва да го усети и определи самата раждаща.
Напъните във вертикално положение са по-плавни и регулярни, а главичката на бебето си проправя път по-леко и лесно. Важното е родилката да се чувства свободна да заема желаната поза, за да улесни сама раждането си максимално и да помогне на бебето да се появи на бял свят с максимално малко намеса от вън. Благодарение на всички тези фактори, процентът на използваните форцепс, вакуум или епизиотомия е минимален, в сравнение с раждащите в хоризонтално положение.
Не на последно място е и аргументът, който идва от изследвания, според които разкритието на маточната шийка се съкращава с поне три часа, ако родилката не лежи по гръб.
Автор: Карина Хачадурян
Всяка бременна си мечтае за леко раждане с усмивка и това е постижимо със...
Най-вероятно вече си чувала репликата „Веднъж секцио – винаги секцио“. Но не...
Не, че бързаш да наваксаш с месечните неразположения, но в края на краищата...
Раждане, започнало от самосебе си и протичащо според биологичните закони, е...
Малко бременни се замислят, че ежедневната им физическа активност има огромно...
Често едно от неприятните явления през бременността е констипацията (запекът).
Повечето бъдещи родители дълго обсъждат с кой лекар, в коя болница ще бъде...
Най-вероятно вече си чувала репликата „Веднъж секцио – винаги секцио“. Но не...
Всяка бременна си мечтае за леко раждане с усмивка и това е постижимо със...
Със сигурност ти се е случвало да попаднеш на противоречива информация, докато...
Новоизпечените родители изпитват много тревоги, учат се да бъдат мама и тате с...
Всички бъдещи майки очакват с вълнение и тревога момента на раждането и са...
Много хора се притесняват да не напълнеят или да не изхарчат спестяванията си...