
Кой е по-по-най? Нашето гардже е най-хубавото!
Казват, че конкуренцията в умерени дози е здравословна и дори препоръчителна. Когато обаче говорим за майки и татковци и техните невръстни пеленачета, страстите често се нажежават до червено.
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
Казват, че конкуренцията в умерени дози е здравословна и дори препоръчителна. Когато обаче говорим за майки и татковци и техните невръстни пеленачета, страстите често се нажежават до червено.
Играчките са нужни на децата не само за развлечение, но и за развитие и провокация на психическите и физически им функции. За тази цел в магазините днес се намира всичко, което може да ти мине през ум, но като че ли огромното разнообразие обърква още повече. Много често правим и грешката да купуваме все повече и повече, без да се вглеждаме в интересите на детето, във възрастта му или в качеството на продукта. Така мъниците ни са презадоволени, затрупани със забавления и сякаш постепенно губят способността да се радват на подаръците, а ги приемат едва ли не като задължение на възрастните. Или пък всички шарени играчки стоят на куп някъде из стаята и детето дори не ги поглежда, но за сметка на това предпочита нещо, с което ти боравиш.
Няма смисъл да купуваш половината магазин, за да доказваш на мъничка, че го обичаш. Той ще го разбере по прекараното с него време, което ще е много по-интересно в сравнение с всевъзможните красоти от детските щандове. Понякога лист хартия и няколко молива плюс съвместно време за творчество се оказва любимо занимание на детето или пък игра с тенджерите и лъжиците, докато готвиш в кухнята.
Освен всичко, имай предвид, че най-хубави и полезни са играчките от естествени материи – дърво, памук, метал. Обикновено те са направени така, че да провокират фантазията и да развиват уменията на мъниците. Докато пластмасовите забавления предлагат неизменно и доза алергизираща химия, която малко или много попада в тялото на детето. Да не говорим за китайските играчки, често произведени без да се спазват каквито и да е норми за сигурност, чиито части се чупят лесно и могат да бъдат неусетно погълнати от децата. За съжаление в България е пълно с нелегален внос на подобни детски забавления, могат да се видят по сергиите и дори по големите магазини и детски борси.
По щандовете ще видиш забавления за едногодишни малчугани, оцветени в много ярки цветове, издаващи звуци, светлини и приятни на пипане форми. Играчките не бива да са големи, не трябва да се разглобяват и най-добре е да бъдат съставени от една единствена компонента. Звуците и светлините не бива да са силни, резки и плашещи, а нежни и тихи.
Мъниците вече могат да събират и да сглобяват едри части и след това с удоволствие да ги развалят и разпръсват. На тази възраст се развива фината моторика. Пирамиди от кръгчета, кубчета, строители от едри и цветни части – идеално решение за тази възраст. Подходящи са и пъзели с много големи части, както и първите „оръдия на труда” – кофичка, лопатка, формички за пясък и други подобни. Играта с вода, пясък или пластелин доставя огромно удоволствие.
Започват да усвояват прости ролеви игри, тоест в действие влизат кули или различни животинки. Конструкторите могат да бъдат по-сложни и да развиват фантазията, ако предлагат различни форми, които са познати на детето – къщички, градинки, животни, коли. Пъзелите могат да бъдат от по-малки частици, а картинките на тях по-сложни. Много често точно в тази предучилищна възраст децата харесват играчки и цели комплекти, които имитират живота на възрастните. Например за момиченцата – кукли и сервизи за хранене или домашни уреди в умален вариант, а за момченцата пожарни, полицейски коли или мини комплект, копиращ инструментите на татко. Вече може да откриеш всевъзможни детски изкушения, включително и детски мини компютър с елементарни обучителни функции.
Може да приготвите заедно нещо вкусно под формата на игра, да ушиете нещо или да украсите заедно къщата за празниците. Може дори заедно ръчно да изработите играчки за украсата.
Не забравяй за ролята на книгите. Ако искаш детето ти да ги цени и чете, започни от съвсем рано с тях. Може да му четеш приказки още от ранна възраст и да му купуваш книжки от дебел картон или от плат със шумящи страници, които то да пипа и разглежда, за да свикне с тях и да ги търси. Въведи го в чудния свят на книгите с помощта на множеството красиви приказки, разкази за животни и растения. Това е най-големият подарък, който може да направиш за развитието на фантазията и интелекта на детето.
Нужни са малко, но качествени играчки, които наистина да предизвикват интереса на мъничето. Ти най-добре може да прецениш кои са те ако наблюдаваш детето. Но най-хубавият подарък за него е времето, прекарано в игри заедно със семейството.
Въпрос: „Лекува“ ли се детският егоизъм?
Със сигурност ще чуеш, че да гледаш новородено през зимата е доста по-трудно....
Е, добре, почти! Да предвидиш всяка опасност и предотвратиш всеки инцидент е...
Дори и досега да си удряла на камък с обучението на детето ти да ползва гърне,...
Внезапното среднощно събуждане може да сполети всеки от нас и причините за това...